Date:
[]
Οι παλιοί ραψωδοί, οι παραμυθάδες, οι βλοσυροί μάγοι της προϊστορίας, όλοι έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό. Διηγούνται ιστορίες. Πότε απλές και διδακτικές, πότε επικές, επενδεδυμένες μύθους και θρησκευτικές δοξασίες κάποτε... συνεχίζεται
Το Ηράκλειο μπορεί να αλλάξει - Μέρος 2
Το Ηράκλειο πρόκειται σύντομα να βιώσει μια μεγάλη αλλαγή. Ήδη επιλέχθηκε οριστικός ανάδοχος για την κατασκευή του νέου διεθνούς αερολιμένα στο Καστέλλι Πεδιάδος. Η μέθοδος που επιλέχθηκε είναι αυτής της συγχρηματοδότησης δημόσιου και ιδιωτικού τομέα. Το χρονοδιάγραμμα είναι καθορισμένο, πράγμα που σημαίνει ότι σύντομα, στα αμέσως επόμενα χρόνια, θα εγκαταλειφθεί το υπάρχον αεροδρόμιο Νίκος Καζαντζάκης.
Συνέπεια αυτού του γεγονότος είναι η απελευθέρωση πολλών...
Ποια Ένωση;
Στις 25 Μαρτίου του 1957 υπογράφτηκε η συνθήκη της Ρώμης, η θεωρούμενη και ιδρυτική συνθήκη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Εξήντα χρόνια μετά, η παλιά ΕΟΚ έχει μεταβληθεί σε ένα πολυεθνικό μηχανισμό, με πάνω από 500 εκατομμύρια πληθυσμό, με ισχυρές αστικές τάξεις στον πυρήνα των κρατών της, με πολυδύναμη βιομηχανική και τεχνολογική παραγωγή και άπειρα χρήματα.
Η εξηντάχρονη διαδρομή της, από την αρχική Ένωση του Χάλυβα και της Ατομικής Ενέργειας, μέχρι την συνθήκη του Μ...
Ανήκομεν εις τη Δύσιν
Αν μπορούσαμε να γυρίσουμε το ρολόι της ιστορίας έναν αιώνα πίσω, να το σταματούσαμε ας πούμε κάπου στο 1916, θα βρισκόμασταν σε μια σκληρή αλλά πολύ ενδιαφέρουσα εποχή για το Ελληνικό κράτος. Ακριβώς πριν 100 χρόνια, τον Σεπτέμβριο του 1916, εκδηλώθηκε το κίνημα της Θεσσαλονίκης, υπό την ηγεσία του Ελευθέριου Βενιζέλου. Το κίνημα ήταν στην πραγματικότητα ένα πραξικόπημα της Βενιζελικής παράταξης ενάντια στον βασιλιά Κωνσταντίνο και στην κυβέρνηση των Αθηνών, που υποσ...
Ένας Σεπτέμβρης των ονείρων
Μας πρόφτασε και πάλι ο Σεπτέμβρης κι ας μοιάζει, εδώ στο νότο, ο φετινός σαν βαριεστημένο καλοκαίρι. Κι εμείς, της μέσης ηλικίας, να αλληθωρίζουμε προς τη νεότητά μας, αρθρογραφώντας για άλλη μια χρονιά, με κάποιες νεανικές φαντασιώσεις να μας στοιχειώνουν χρόνια και χρόνια. Νέα σχέδια και ανομολόγητες ελπίδες συμπλέκονται πάλι με την κούραση από τον φθοροποιό Αύγουστο. Νά 'μαστε λοιπόν, ακόμα εδώ, σαν αιώνια χωριατόπαιδα, να ονειρευόμαστε μια φθινοπωρινή βροχούλα. Α...